Modernus atliekų tvarkymas

Regione įdiegta konteinerių identifikavimo sistema, mišrios komunalinės atliekų apdorojamos mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose.

Atliekų kiekis mažėja

Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyne pašalinamų komunalinių atliekų kiekis kasmet mažėja.

Akmenės rajonas

Akmenės rajone žaliųjų atliekų sutvarkymui taikomas namudinis kompostavimas - individualių valdų gyventojams yra suteiktos žaliųjų atliekų kompostavimo dėžės. 

Žaliosios atliekos yra sodų, parkų ir želdynų tvarkymo biologiškai skaidžios atliekos (šakos, lapai, žolė, velėna, vaisių krituoliai ir kt.) Jas griežtai draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį ir šalinti sąvartynuose. 

Komposto dėžės skirtos:
 • virtuvės atliekoms: vaisių ir daržovių liekanoms (bulvių, morkų ir kt. daržovių lupenoms), kiaušinių lukštams, arbatos pakeliams, kavos tirščiams;
 • naminių gyvūnų ir naminių graužikų (triušių, vištų, žiurkėnų, jūros kiaulyčių ir kt.) natūraliems pakratams;
 • sodo atliekoms: augalų lapams, nupjautai žolei, piktžolėms (be subrendusių sėklų), velėnai, smulkioms šakoms.

Nerekomenduojama mesti:

 • Mėsos, žuvies atliekų,
 • riebalų, kaulų, skerdienos atliekų,
 • pieno produktų,
 • plastikinių arba sintetinių atliekų (maišelių, vazonų);
 • šunų bei kačių fekalijų,
 • virtų daržovių,
 • sauskelnių, tualetinio popieriaus.

 

Paprasta + naudinga

 Paprasčiausias ir naudingiausias būdas sodų, daržų ar individualių valdų šeimininkams tvarkyti žaliąsias atliekas yra jas kompostuoti, nes:

 • gauname natūralią trąšą augalams,
 • užtikriname švarią aplinką (pūvant žaliosioms atliekoms sąvartynuose išsiskiria šiltnamio dujos ir sąvartynų filtratas),
 • mažiname atliekų surinkimo ir sutvarkymo kaštus.

Kompostuoti žaliąsias atliekas galima konteineriuose, komposto dėže gali tapti ir statinė be dugno su šone padarytomis skylėmis ar pačių valdos šeimininkų iš lentų sukalta dėžė.

Nedideliame sklype komposto dėžę galima išradingai užmaskuoti vijokliniais ar aukštaūgiais augalais.

 

Pasigaminti komposto nėra sudėtinga – tereikia žinoti keletą taisyklių

 

Vieta

Kompostavimo vieta parenkama nuošalesnėje sklypo vietoje, geriau nedideliame šešėlyje, kad neišdžiūtų.

Deguonis

Ar įsigysite specialią kompostavimo dėžę ar gaminsitės ją patys, svarbu, kad į kompostą pastoviai patektų deguonis, kitu atveju turėsite kompostą perkasti bent kartą per mėnesį. Rekomenduojama, kad dėžėje būtų pakankamai tarpelių ar skylučių, ji būtų ne didesnė nei 1 metro ilgio, pločio ir aukščio - taip sudarysite optimalias sąlygas patekti orui. Jeigu komposto krūva skleidžia supuvusių kiaušinių kvapą, vadinasi, trūksta oro.

Drėgmė

Drėgmė komposte turi būti 50-60%. Kompostuojama medžiaga turi būti panaši į išspaustą kempinę - ji nėra sausa, bet iš jos neišspausi daugiau vandens. Tokia drėgmė turi būti palaikoma visą laiką. Jei kompostas yra per sausas, palaistykite jį.

Temperatūra

Kompostavimuisi tinkamiausia - nuo 50º iki 60 ºC temperatūra. Kompostavimasis žemesnėje temperatūroje užtruks ilgiau.

Dėžės dugnas

Kompostavimo dėžės dugnas turi būti kiauras, liestis su žeme, kad dirvos organizmai galėtų laisvai judėti. Dėžės dugną išklokite medžio skiedrų, smulkių šakelių, šaknų sluoksniu, kad patektų oras ir pasišalintų perteklinė drėgmė.

Dėžės dangtis

Patartina, kad kompostavimo dėžė turėtų dangtį, taip užtikrinsite, kad kompostas nepermirks lietingu sezonu ir nepraras drėgmės per karščius.

 

Keletas patarimų kompostuojantiems žaliąsias atliekas

 Prieš dedant į komposto dėžę, stambesnes atliekas reikėtų susmulkinti.

Kompostavimo procesas vyksta greičiau ir geriau jei yra kuo įvairesnės atliekų rūšys: virtuvės atliekas reikia sumaišyti su nupjauta žole, sausas atliekas - su šlapiomis, smulkias - su stambiomis.

Į naują kompostą galima įdėti šiek tiek jau pagaminto komposto, tai pagreitins mikroorganizmų dauginimąsi.

Kompostą pagerina ir kūdros dugno išgriebtas dumblas.

Pagreitinti kompostavimą galima įdedant perpuvusio mėšlo ar „greito“ komposto medžiagų, pvz., bakterijų ar Kalifornijos raudonųjų sliekų.

Kompostą galima paskleisti dirvos paviršiuje ar įkasti, taip pat jis tinka kambarinėms gėlėms auginti.

Smėlėtoje dirvoje kompostas veikia kaip kempinė, padeda dirvoje išsilaikyti vandeniui ir pasiekti augalo šaknis.

Molingoje dirvoje kompostas suteikia žemei purumo ir laidumo, neleidžia nusistovėti vandeniui ir susidaryti plutai dirvos paviršiuje.

Per mažas sklypas kompostavimui?

Ką daryti, jei turite mažą nuosavo kiemo ar daržo sklypą, bet žaliųjų atliekų jame susidaro daug, nes, pvz., auga daug medžių? Arba jūsų sode augalai susirgo ir kompostuoti tokius augalus namuose nepatartina? Išeitis -- žaliąsias atliekas galima atvežti į naujai įrengtas didelio gabarito atliekų surinkimo aikšteles.

 
Paskutinį kartą redaguota: 2020-10-29

Jei neradote informacijos, susisiekite su mumis:

 • info@sratc.lt
 • (8 41) 42 15 99 arba (8 41) 52 07 61

Pramonės g. 15-71, LT-78137 Šiauliai, Tel. (8 41) 520 002, El. paštas: info@sratc.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas:
145787276. PVM mokėtojo kodas: LT457872716.