Modernus atliekų tvarkymas

Regione įdiegta konteinerių identifikavimo sistema, mišrios komunalinės atliekų apdorojamos mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose.

Atliekų kiekis mažėja

Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyne pašalinamų komunalinių atliekų kiekis kasmet mažėja.

Naujienos

Naujienos / 2017 10 13 Mitas sugriautas – išrūšiuotos atliekos surenkamos tinkamai

nformacijos daugėja, tačiau ir mitu tikinčiųjų skaičius didėja

„Rūšiuoji pakuočių atliekas? O kam? Juk jos vis tiek pilamos į bendrą šiukšliavežį, kur susimaišo su mišriomis komunalinėmis atliekomis“ deja, vis dar tenka girdėti panašius pasisakymus.

Šalies gyventojų apklausa, kurią šiais metais Aplinkos ministerijos užsakymu atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „RAIT“, parodė, kad visas pakuočių atliekas rūšiuoja beveik pusė šalies gyventojų, t. y.  42 proc. (2016 m. – 43 proc.), dalį atliekų rūšiuoja 40 proc. gyventojų (2016 m. – 38 proc.). Šie skaičiai rodo, kad gyventojai vis atsakingiau tvarko susidarančias atliekas. Tačiau, nepaisant vykdomų aplinkosauginių iniciatyvų, gausybės informacijos apie atliekų rūšiavimą, vis dar egzistuoja įvairių mitų apie rūšiavimą. Vienas iš jų – kad visos išrūšiuotos atliekos pilamos į vieną talpą automobilyje ir taip yra sumaišomos su mišriomis komunalinėmis atliekomis.

2017 m. atlikta apklausa atskleidė, kad net 45 proc. žmonių mano, jog visos išrūšiuotos atliekos pilamos į vieną bendrą atliekų surinkimo automobilio talpą. Maža to, pastebima, kad šis niekuo nepagrįstas mitas tik dar labiau plinta – 2015 m. taip manančių buvo 24 proc., 2016 m. – 34 proc., o šiais metais išaugo net iki 45 proc.

„Apmaudu, kad tikinčių šiuo iš piršto laužtu mitu daugėja ir kad šis nepagrįstas įsitikinimas neigiamai veikia jau rūšiuojančius gyventojus“ – situaciją komentuoja Bena Razbadauskienė, VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ direktorė.

Atliekų surinkimo automobilyje – kelios sekcijos atliekoms surinkti

„Visą laiką turėjau abejonių, ar tikrai žmonių tvarkingai ir sąžiningai surūšiuotos atliekos nėra pilamos į vieną atliekų surinkimo automobilio talpą, kurioje sumaišomos su mišriomis komunalinėmis atliekomis. Tačiau besifilmuodamas viename iš aplinkosauginės kampanijos klipų, įsitikinau, kad taip nėra. Iš tiesų, užsilipęs kopėtėlėmis ant šiukšliavežio savo akimis pamačiau, kad jame yra kelios sekcijos, t. y. atliekų surinkimo talpos. Taigi visiems „žinovams“ galiu ramiai pasakyti – rūšiuokit, mūsų surūšiuotos atliekos tikrai bus perdirbtos“, – teigia aktorius Martynas Nedzinskas. Jis ir Audrius Bružas yra VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ įgyvendinamos kampanijos „Prisijunk prie rūšiuojančios ir galvojančios bendruomenės“ ambasadoriai.

Iš tiesų dauguma pakuočių atliekas ir kitas perdirbti tinkamas atliekas surenkančių automobilių turi įrengtas atskiras sekcijas skirtingoms atliekų rūšims, todėl su kitomis komunalinėmis atliekomis nesusimaišo.

Kai kurios atliekų tvarkymo įmonės tuo pačiu automobiliu vieną dieną surenka mišrias komunalines atliekas, o kitą dieną – gyventojų išrūšiuotas, pvz., plastiko ar stiklo. Mišrios buitinės atliekos keliauja į Mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius arba sąvartyną, o rūšiuotos – į antrinio rūšiavimo stotį, kur plastikas, popierius, metalas išrūšiuojami pagal skirtingas medžiagų rūšis, o stiklas – pagal spalvas. Likusios perdirbti netinkamos atliekos yra deginamos – taip išgaunamas kuras, kuris naudojamas energijai gaminti.

Atokiose vietovėse, kur rūšiavimo pajėgumai nedideli, labai retais atvejais gali pasitaikyti, kad ekonominio naudingumo sumetimais į vieną transporto priemonę supilamos atliekos iš kelių skirtingos paskirties rūšiavimo konteinerių. Bet net ir tokiu atveju šios atliekos pasiekia rūšiavimo stotis. Todėl rūšiuoti pakuočių atliekas tikrai verta.

Pasižiūrėkite linksmą kampanijos videofilmą.

 

Pakuočių tvarkymo organizacijos ir ŠRATC inf

Paskutinį kartą redaguota: 2017-10-13

Jei neradote informacijos, susisiekite su mumis:

  • info@sratc.lt
  • (8 41) 42 15 99 arba (8 41) 52 07 61

Pramonės g. 15-71, LT-78137 Šiauliai, Tel. (8 41) 520 002, El. paštas: info@sratc.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas:
145787276. PVM mokėtojo kodas: LT457872716.