Modernus atliekų tvarkymas

Regione įdiegta konteinerių identifikavimo sistema, mišrios komunalinės atliekų apdorojamos mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose.

Atliekų kiekis mažėja

Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyne pašalinamų komunalinių atliekų kiekis kasmet mažėja.

Naujienos

Naujienos / 2018 04 19 Pavasarinis aplinkos tvarkymas: ar žinote, kur dėti žaliąsias atliekas?

Sparčiai žengiantis pavasaris ragina apsitvarkyti aplinką – grėbiame pernykščius lapus, genime šakas. Kur dėti tvarkant aplinką susidariusias žaliąsias atliekas?

Draudžiama maišyti su kitomis atliekomis, deginti, palikti viešose vietose 

Primename, kad žaliąsias atliekas draudžiama mesti į komunalinių atliekų konteinerius, maišyti su kitomis atliekomis, deginti. Už žolės, nukirstų medžių, lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimą, pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus, numatytos administracinės baudos.

Žaliosios atliekos taip pat negali būti paliktos šalia konteinerių, daugiabučių kiemuose ar kitose viešose vietose. Visi atliekų turėtojai – daugiabučių namų, sodų ir garažų valdų, individualių namų valdų savininkai, įmonės, įstaigos, organizacijos ir būstą administruojančios įmonės privalo vadovautis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo ir rajonų savivaldybių atliekų tvarkymo taisyklių nuostatomis. Pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą Atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 600 eurų.  

Netinkamai šalinamos žaliosios atliekos didina gaisrų pavojų, vandens ir dirvožemio užterštumą, sudaro palankias sąlygas daugintis infekcijų bei virusų sukėlėjams. Lapai, nupjauta žolė, vaisių atliekos, pūdamos kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, sukelia nemalonius kvapus. Jei žaliąsias atliekas sumaišysite su buitinėmis savo konteineryje, atliekų vežėjai jų neišveš, tada jūsų kieme liks didelė pūvanti problema.

Reikia pasirūpinti priemonėmis

Daugiabučių namų bendrijos ar administratoriai turi pasirūpinti didmaišiais arba kitomis priemonėmis žaliosioms atliekoms. Šios priemonės dalijamos ir išvežamos nemokamai, tereikia kreiptis į miesto / rajono atliekų vežėją dėl priemonės žaliosioms atliekoms suteikimo ir jos ištuštinimo.

Daugelis regiono  individualių valdų gyventojų naudojasi žaliųjų atliekų konteineriais, jie tuštinami pagal grafikus. Be to, Šiaulių regione įrengtos žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės, į kurias gyventojai nemokamai gali vežti žaliąsias (bioskaidžias) atliekas – šakas, lapus, žolę, velėną, daržo atliekas. Aikštelių adresai čia.

Tinkamiausia išeitis – kompostuoti

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras tiems, kas turi galimybę, rekomenduoja patiems kompostuoti ir pasigaminti naudingų natūralių trąšų. Tuo labiau, kad dabar tai pradėti daryti – pats tinkamiausias metas.

Kompostavimas – tai natūralus procesas, kurio metu organinės atliekos paverčiamos dirvožemiui ir augalams lengvai pasisavinamų maistinių medžiagų šaltiniu. Tai patogiausias būdas atsikratyti sodo, daržo tvarkymo atliekomis, galimybė pigiai pasigaminti natūralių trąšų ir sumažinti komunalinių atliekų, išvežamą į sąvartyną, kiekį. Tinkamas naudoti kompostas gaunamas po 1–2 metų.

Kompostuoti galima augalų lapus, nupjautą žolę, piktžoles, smulkintas šakas, šiaudus ir šieną, velėną, pjuvenas, taip pat į kompostą metamos virtuvės biologiškai skaidžios atliekos (vaisių, daržovių liekanos, kiaušinių lukštai, arbatos pakeliai, kava, naminių graužikų natūralūs pakratai ir kt.).

Nerekomenduojama į kompostą mesti mėsos, žuvies atliekų, riebalų, kaulų, skerdienos, sergančių augalų, piktžolių, turinčių subrendusias sėklas, šunų ar kačių fekalijų, ligotų augalų. Atkreipkite dėmesį, kad į kompostą patartina nedėti itin didelio kiekio obuolių ar citrusinių vaisių, kurie labai rūgština žemę.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro inf.

pixabay.com nuotr.

Bendraukime

Paskutinį kartą redaguota: 2018-04-23

Jei neradote informacijos, susisiekite su mumis:

  • info@sratc.lt
  • (8 41) 42 15 99 arba (8 41) 52 07 61

Pramonės g. 15-71, LT-78137 Šiauliai, Tel. (8 41) 520 002, El. paštas: info@sratc.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas:
145787276. PVM mokėtojo kodas: LT457872716.