Naujienos

Maža, bet visiems kenksminga atlieka. Ar žinai kokia?

2022 05 12


Maža, kenksminga ir viena labiausiai paplitusių atliekų mūsų planetoje - cigaretės nuorūka. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) gegužę skelbia mėnesiu prieš rūkymą. Gegužės 31-ą – dieną prieš tabaką. Ir nors rūkymo žala dažniausiai minima kalbant apie žmogų, cigarečių atliekos ne mažiau pavojingos ir mus supančiai gamtai.

Cigarečių nuorūkos – trečdalis visų šiukšlių, aptinkamų aplinkoje

Pasak pelno nesiekiančios amerikiečių organizacijos prieš rūkymą „Truth Iniciative“, net trečdalis visų šiukšlių aplinkoje sudaro cigarečių nuorūkos. Anot jų, visame pasaulyje kiekvienais metais išmetama daugiau nei 4 trilijonai cigarečių nuorūkų. Net 75 procentai rūkančiųjų prisipažįsta nuorūkas metantys tiesiog ant žemės.

Nuorūkos yra toksiškos

Cigarečių gamyboje kartu su tabaku naudojami ir cheminiai priedai. Rūkdami jie išskiria kenksmingus dūmus, kuriuose randama net 70 kancerogenais laikomų chemikalų. Nikotinas, švinas, arsenas ir kitos medžiagos lieka cigaretės nuorūkoje, kuri, patekusi į aplinką, sukauptas medžiagas nutekina į gruntą bei vandenį. Tai neigiamai veikia mikroorganizmus, vabzdžius, žuvis ir žinduolius. Vandenyje yranti cigaretė, per visą savo irimo laikotarpį gali užteršti iki vieno kubinio metro vandens, kuris tampa nebetinkamas gyvybei.

Vata apsimetantis plastikas

Dar viena nuorūkos blogybė – jos nėra biologiškai skaidžios. Net 98 procentai cigarečių filtrų (dalis, kuri tampa atlieka) yra gaminami iš celiuliozės acetato. Jos neskaido mikroorganizmai, tačiau nuorūkas šiek tiek ardo oro sąlygos - saulė, karštis, lietus. Visgi patekusi į vandenį, cigaretės nuorūka yra iki 15 metų, o gamtoje nyksta dar ilgiau.

Lengviausias būdas kovoti su tarša – mesti į tinkamą konteinerį

Jei dalį atliekų galima panaudoti antrą kartą, išrūšiuoti, perdirbti, ar sudeginti, tai cigarečių taršos valdyme tėra vienas būdas: nepatingėti nuorūkos išmesti į mišrių atliekų konteinerį. Kad mišrių atliekų konteineris būtų visuomet po ranka, rūkyti būtina tik tam skirtose rūkymo vietose. Rūkant automobilyje, nuorūkas draudžiama mesti pro langą. Tokiu atveju automobilyje verta pasirūpinti talpa, kurią vėliau būtų galima ištuštinti į mišrių atliekų konteinerį. Taip pat visada galima atliekos tiesiog išvengti, pasirenkant cigarečių nerūkyti apskritai.

Elektroninei cigaretei mišriose atliekose nevieta!

Išpopuliarėjus elektroninėms cigaretėms, atsirado ne tik papildoma atliekų grupė, bet ir sumaištis nežinant, kaip jas rūšiuoti.

ŠRATC ekologė Inga Grigaliūnienė primena, kad nebetinkamų naudoti vienkartinių ar daugkartinių elektroninių cigarečių, priešingai nei įprastų, jokiu būdu negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius. Šios atliekos turi būti rūšiuojamos kartu su elektros ir elektroninės įrangos atliekomis. Jomis galima atsikratyti smulkiai elektronikai skirtose talpose, kurias galima rasti didesniuose prekybos centruose. Taip pat jas nemokamai priima elektroninėmis cigaretėmis prekiaujančios parduotuvės ar kitos prekybos vietos, elektronikos atliekas tvarkančios bendrovės, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.

Daugiau vietų, kur galima pristatyti nebereikalingą smulkiąją elektroniką rasite čia

Didelių gabaritų aikštelių, surenkančių smulkią ir stambią eletroniką Šiaulių regione, adresai yra čia