Naujienos

ŠRATC dalyvavo praktinėje konferencijoje apie atliekų sektoriaus iššūkius ir sprendimus

2025 05 12


Gegužės 8 d. Vilniuje įvykęs renginys „Atliekos. Praktinė konferencija“ subūrė kelis šimtus atliekų tvarkymo sektoriaus profesionalų – nuo viešojo sektoriaus iki verslo atstovų ir aplinkosaugos ekspertų. Jame dalyvavo ir VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – ŠRATC) specialistai, siekdami gilinti žinias apie naujausias atliekų tvarkymo tendencijas, perdirbimo technologijas bei tvarumo sprendimus, kuriuos galima pritaikyti savo veikloje.

Gamintojų atsakomybė

Konferencijos metu daug dėmesio skirta gamintojų atsakomybei. Aplinkos apsaugos departamento Aplinkos kokybės departamento direktorė Jurgita Sadauskaitė pabrėžė, kad „tinkamas gamintojų importuotojų pareigų vykdymas daro tiesioginę įtaką nesutvarkytų atliekų kiekiui“. Pasak jos, būtina stiprinti gamintojų ir importuotojų priežiūrą bei šviesti apie prevencines priemones.

Tvarūs pakuočių sprendimai

Apie praktinius tvarumo sprendimus kalbėjo MB „Ecogrant“ vadovė ir RecyClass auditorė Živilė Ramoškienė. Ji pristatė Anglijoje vykdomą „Sprite“ projektą, kuriame gėrimų buteliukai gaminami be etikečių – visa informacija įspaudžiama tiesiai į plastiko paviršių. Tokia pakuotė lengviau perdirbama, tausojamos žaliavos, skatinamas žiediškumas.

Tinkamo rūšiavimo svarbą pabrėžė VšĮ „Žaliasis taškas“ vadovas Almontas Kybartas: „Stiklo, plastiko, popieriaus konteineriai – tik pakuočių atliekoms. Į juos negalima mesti buitinės plastmasės daiktų“.

Tekstilės atliekų perdirbimas

Konferencijoje plačiai aptartas tekstilės atliekų iššūkis. Šiandien tekstilės pramonė yra antra didžiausia taršos šaltinis pasaulyje. ES kasmet susidaro 12,6 mln. tonų tekstilės atliekų, tačiau tik apie 1 proc. jų perdirbama. Siūloma įvesti tekstilės gaminių pasus su informacija apie sudėtį ir medžiagų kilmę, taip pat svarstomas aplinkosaugos mokestis. Kaip tvaraus tekstilės tvarkymo pavyzdį Šiaulių įmonė UAB „Neaustima“ pristatė savo veiklą – iš tekstilės atliekų gaminamus naujus produktus. Atliekos rūšiuojamos, kapojamos, išpluoštinamos ir iš jų kuriamas naujas pluoštas.

Elektronikos atliekų tvarkymas

Dėmesys skirtas ir pavojingoms elektronikos atliekoms. UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Aurimas Uldukis įvardijo, kad kartu su komunalinėmis atliekomis dažnai atvežamos ir elektroninės vienkartinės cigaretės, kurios dėl viduje esančių baterijų kelia gaisro pavojų. Tokias atliekas būtina šalinti tik į specialiai tam skirtus elektronikos atliekų konteinerius, įrengtus prekybos centruose ar kitose viešosiose įstaigose.

Maisto atliekų rūšiavimas

Apie skirtingą maisto atliekų rūšiavimo praktiką skirtingose savivaldybėse kalbėjo Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos viceprezidentas, VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Laurynas Virbickas. Pasak jo, nepaisant ES direktyvų, skirtingos jų interpretacijos trukdo sukurti vieningą ir efektyvią sistemą. „Trūksta aiškios lyderystės, kuri galėtų užtikrinti kryptingą ir vienodą atliekų tvarkymo praktiką visoje šalyje“, – teigė L. Virbickas.

ŠRATC stiprins gyventojų informavimą apie atliekų rūšiavimą

Atsižvelgdamas į konferencijoje „Atliekos. Praktinė konferencija“ išsakytus iššūkius ir įžvalgas, ŠRATC sieks plačiau informuoti Šiaulių regiono gyventojus bei įmones apie saugų ir atsakingą elektronikos atliekų rūšiavimą, jų pridavimo vietas bei galimus pavojus, kai tokios atliekos atsiduria mišrių komunalinių atliekų sraute.

VšĮ „Žaliasis taškas“ nuotr.