Naujienos

kaip teisingai tvarkytis su po švenčių likusiomis atliekomis?

2016 12 23


Kar­tu su gra­žiau­sio­mis me­tų šven­tė­mis į na­mus at­ke­liau­ja ir tai, kas ga­liau­siai tam­pa at­lie­ko­mis: dau­gy­bė do­va­nų pa­ka­vi­mo po­pie­riaus, ka­lė­di­nių de­ko­ra­ci­jų, purš­kia­mo snie­go fla­ko­nė­lių, ka­lė­di­nių žais­liu­kų. Da­lies šių at­lie­kų ga­li­ma iš­veng­ti, o li­ku­sias su­tvar­ky­ti taip, kad ne­kenk­tų ap­lin­kai.

Ga­li­my­bių yra

Nors Lie­tu­vo­je šiuo me­tu per pir­mi­nį rū­šia­vi­mą su­ren­ka­ma tik apie 30 pro­c. at­lie­kų, žmo­nių są­mo­nin­gu­mas ap­lin­ko­sau­gos klau­si­mais au­ga. O ir ku­ria­ma at­lie­kų tvar­ky­mo inf­rast­ruk­tū­ra at­lie­kas pa­de­da rū­šiuo­ti dar pa­pras­čiau – jai plės­ti 2014–2020 m. in­ves­ti­ci­jų lai­ko­tar­piu skir­ta 70 mln. eu­rų Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) Sang­lau­dos fon­do lė­šų.

„At­lie­kų rū­šia­vi­mą Lie­tu­vo­je ga­li­ma pa­ly­gin­ti su ma­žu vai­ku – pra­de­da­me ženg­ti pir­muo­sius žings­nius, bet pa­ly­gi­nti, ko­kia at­lie­kų si­tua­ci­ja bu­vo prieš de­šimt me­tų, da­bar mes rū­šiuo­ja­me daug ge­riau“, – sa­ko Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos ES pa­ra­mos ad­mi­nist­ra­vi­mo de­par­ta­men­to di­rek­to­rius Ine­sis Kiš­kis.

Anot jo, gy­ven­to­jų no­rą rū­šiuo­ti le­mia dvi prie­žas­tys: po­rei­kis, kad ap­lin­ka bū­tų šva­res­nė, ir kad kuo ma­žiau at­lie­kų pa­tek­tų į są­var­ty­nus. Vis dėlto jų ne­rū­šiuo­jan­tys ti­ki­na, kad kon­tei­ne­rių dar trūks­ta, o iki kai ku­rių nu­vyk­ti tie­siog per to­li. I. Kiš­kis sa­ko, kad priei­na­mu­mo klau­si­mą pa­dės iš­spręs­ti ES fon­dų lė­šo­mis vyk­do­mi nau­ji pro­jek­tai.

„Šie pi­ni­gai yra pa­skirs­ty­ti re­gio­nams, ku­rių sa­vi­val­dy­bės ar­ba at­lie­kų tvar­ky­mo cent­rai ga­lės įsi­gy­ti ir pa­da­lin­ti in­di­vi­dua­lių val­dų sa­vi­nin­kams bio­lo­giš­kai skai­džių at­lie­kų kom­pos­ta­vi­mo dė­žes ar kon­tei­ne­rius, tal­pyklas at­ski­ram mais­to at­lie­kų su­rin­ki­mui. Bus vyk­do­ma di­de­lio ga­ba­ri­to at­lie­kų su­rin­ki­mo aikš­te­lių sta­ty­ba, nes jų dar trūks­ta ir ne vi­sa­da jos yra pa­to­gio­se gy­ven­to­jams vie­to­se – ten­ka va­žiuo­ti ko­kius 10–15 km. Bus ga­li­ma fi­nan­suo­ti to­kių aikš­te­lių įren­gi­mo, kon­tei­ne­rių įsi­gi­ji­mo iš­lai­das, kad tink­las apim­tų te­ri­to­ri­ją kuo tan­kiau“, – pa­sa­ko­ja direktorius.

Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos At­lie­kų de­par­ta­men­to va­do­vas Da­lius Kri­nic­kas sa­ko, kad dar trūks­ta pa­kan­ka­mai efek­ty­vių eko­no­mi­nio ska­ti­ni­mo prie­mo­nių, ku­rios pa­ra­gin­tų gy­ven­to­jus rū­šiuo­ti. Vie­nu to­kių ban­dy­mų taps nuo ki­tų me­tų ki­taip skai­čiuo­ja­mos są­skai­tos už at­lie­kų iš­ve­ži­mą: rū­šiuo­jan­tys gy­ven­to­jai už šią pa­slau­gą mo­kės ma­žiau nei ne­rū­šiuo­jan­tys.

Svar­bu ir per šven­tes

Pa­si­tik­ti šven­tes neap­sik­rau­nant at­lie­kų tvar­ky­mo rū­pes­čiais tik­rai įma­no­ma. Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ro vie­šų­jų ry­šių spe­cia­lis­tė Ka­ro­li­na Kie­sie­nė sa­ko, kad šven­ti­niu lai­ko­tar­piu pa­dau­gė­ja pa­kuo­čių at­lie­kų, ypač stik­lo, po­pie­riaus, taip pat lie­ka mais­to, bet to ga­li­ma ar­ba iš­veng­ti ar­ba tin­ka­mai at­si­kra­ty­ti.

Spe­cia­lis­tės tei­gi­mu, sie­kiant su­ma­žin­ti į ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­rin­ki­mo kon­tei­ne­rius iš­me­ta­mų at­lie­kų kie­kį, bū­ti­na at­lie­kas rū­šiuo­ti jų su­si­da­ry­mo vie­to­je. Pa­kuo­čių ir ant­ri­nių ža­lia­vų at­lie­koms su­rink­ti in­di­vi­dua­lių val­dų gy­ven­to­jams yra su­teik­ti in­di­vi­dua­lūs at­lie­kų su­rin­ki­mo kon­tei­ne­riai, o prie dau­gia­bu­čių pa­sta­ty­ti bend­ro nau­do­ji­mo at­lie­kų rū­šia­vi­mo kon­tei­ne­riai.

„Jiems te­rei­kia at­kreip­ti dė­me­sį į in­for­ma­ci­nius lip­du­kus ant kon­tei­ne­rių, ku­rie nu­ro­do, ko­kios at­lie­kos yra me­ta­mos, ir tin­ka­mai iš­rū­šiuo­ti. Tu­rint di­de­lį kie­kį ant­ri­nių ža­lia­vų ar pa­kuo­čių at­lie­kų, jas ga­li­ma vež­ti į re­gio­ne esan­čias 9-ias di­de­lių ga­ba­ri­tų at­lie­kų su­rin­ki­mo aikš­te­les ar­ba į ra­jo­ni­nius at­lie­kų priė­mi­mo punk­tus. Teks­ti­lės at­lie­kas gy­ven­to­jai ga­li at­vež­ti į di­de­lio ga­ba­ri­to at­lie­kų su­rin­ki­mo aikš­te­les ar­ba ra­jo­ni­nius at­lie­kų priė­mi­mo punk­tus, ža­lią­sias at­lie­kas at­skir­ti ir kom­pos­tuo­ti na­muo­se“, – sa­ko ji ir pa­ta­ria, kaip at­lie­kų iš­veng­ti.

„Pla­nuo­jant šven­ti­nes vai­šes ver­tė­tų at­kreip­ti dė­me­sį į mais­to pro­duk­tų ga­lio­ji­mo lai­ko­tar­pį, nu­ma­ty­ti bū­ti­ną vai­šių kie­kį, kad ne­lik­tų mais­to li­ku­čių, eg­lu­čių puo­šy­bai nau­do­ti tu­ri­mus žais­liu­kus, ku­riuos ga­li­ma at­nau­jin­ti ran­kų dar­bo pa­puo­ši­mais, o pla­nuo­jant do­va­nas įver­tin­ti, ar tik­rai bū­ti­nas įpa­ka­vi­mas“, – pa­ta­ria spe­cia­lis­tė.

Žie­mos šven­tės neį­si­vaiz­duo­ja­mos be Ka­lė­dų eg­lu­tės, ta­čiau po Tri­jų ka­ra­lių jų tvar­ky­mas tam­pa ne­men­ku rū­pes­čiu – daž­nai jos tie­siog pa­lie­ka­mos gat­vė­se ar iš­me­ta­mos prie kon­tei­ne­rių. K. Kie­sie­nė sa­ko, kad jas ga­li­ma ati­duo­ti at­lie­kų ve­žė­jams jų vyk­do­mų eg­lu­čių su­rin­ki­mo ak­ci­jų me­tu – jos or­ga­ni­zuo­ja­mos kiek­vie­nų me­tų pra­džio­je prie di­džių­jų pre­ky­bos cent­rų. Vi­sos su­rink­tos eg­lu­tės per­duo­da­mos ši­lu­mos ga­min­to­jams, kad jas su­kū­ren­tų. Nu­by­rė­ju­sias ža­lias­ka­res taip pat ga­li­ma at­vež­ti į re­gio­no ža­lių­jų at­lie­kų kom­pos­ta­vi­mo aikš­te­les, kur jos bus su­smul­kin­tos ir pa­nau­do­tos kom­pos­to ga­my­bai, taip pat kom­pos­tuo­ti ar su­kū­ren­ti sa­vo na­muo­se, jei jos ne­pa­deng­tos che­mi­nė­mis me­džia­go­mis.